Antonescu, despre decizia CA Ploiești: E o chestiune ce se tranșează în justiție

Candidatul Alianței ''România Înainte'' la alegerile prezidențiale, Crin Antonescu, a declarat joi, în contextul deciziei Curții de Apel Ploiești privind alegerile din 2024, că nu este ''deloc tulburat sau abătut de la calea campaniei'' și se pregătește pentru scrutinul din 4 mai.
''Sigur că e surprinzătoare, sigur că e o știre și se va discuta ceva vreme despre ea. Eu știam, ca profan în materie juridică, știam că totuși hotărârile Curții Constituționale sunt inatacabile. Dar nu sunt eu cel care trebuie să mă pronunț. Presupun că va exista un recurs, cred că s-a și făcut deja un atac, un recurs, cred că se pronunță Înalta Curte și este o chestiune care se tranșează în justiție și numai în justiție. Oricum, eu nu sunt deloc tulburat sau abătut de la calea comunicării, campaniei. Țin, deocamdată, ca fiind în vigoare calendarul alegerilor și mă pregătesc pentru ele'', a spus Crin Antonescu la Antena 3 CNN.
Un judecător de la Curtea de Apel Ploiești a admis o cerere prin care se solicita suspendarea hotărârii CCR din 6 decembrie 2024 prin care au fost anulate alegerile prezidențiale.
''Admite capătul de cerere privind suspendarea executării actului administrativ contestat. Suspendă executarea Hotărârii Curții Constituționale nr. 32 din 6 decembrie 2024, până la soluționarea definitivă a cauzei. Admite acțiunea în anulare. Anulează Hotărârea Curții Constituționale nr. 32 din 6 decembrie 2024. Obligă pârâta la plata cheltuielilor de judecată către reclamantă în cuantum de 70 lei, reprezentând taxă judiciară de timbru. Cu drept de recurs în 5 zile de la pronunțare'', potrivit minutei deciziei.
Tag-uri:
loading...
Ştirile orei
Comentarii
Adauga un comentariu nou
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMĂ

x