Deputatul Liviu Pleșoianu - a doua zi de protest în fața sediului DNA
![](https://media.obiectiv.info/image/201707/w620/imageresize_91507800.jpg)
Deputatul social-democrat Liviu Pleșoianu, membru în Comisia de anchetă privind prezidențialele din 2009, protestează joi, pentru a doua zi consecutiv, în fața sediului Direcției Naționale Anticorupție (DNA).
La fel ca și miercuri, Pleșoianu a afișat o foaie pe care scrie: ''Kovesi la poligraf: Ai fost acasă la Oprea?''.
''Principala așteptare este să o privesc ochi în ochi pe doamna Kovesi. (...) Eu de aici plec direct la Parlament unde este ședința Comisiei de anchetă, unde o să propun din nou și o să se supună la vot propunerea mea de sesizare a organelor de urmărire penală pe numele doamnei Kovesi pentru obstrucționarea activității comisiei", a precizat, pentru AGERPRES, Liviu Pleșoianu.
El a adăugat că dorește să o întrebe pe Laura Codruța Kovesi dacă a fost acasă la fostul ministru Gabriel Oprea în noaptea alegerilor prezidențiale din 2009.
"Am o singură întrebare pentru doamna Kovesi: dacă este adevărat că a fost la domnul Oprea în seara alegerilor prezidențiale din 2009. E o întrebare foarte simplă la care bănuiesc că poate să răspundă foarte simplu prin da sau nu", a precizat Pleșoianu.
În fața sediului DNA au venit și persoane care o susțin pe Laura Codruța Kovesi.
Ştirile orei
![h](https://media.feminis.ro/media/image/202502/w460/kendrick_70771200.jpg)
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMĂ
![](https://www.obiectiv.info/images/print_98658.gif)