Elena Lasconi: Nu mă voi retrage din cursa pentru prezidenţiale, deşi toată lumea asta așteaptă

| 20 mar, 17:52

Preşedinta USR, Elena Lasconi, a declarat joi că nu se va retrage din cursa pentru prezidenţiale, deşi toată lumea tot asta aşteaptă, el precizând că nu vrea să facă asta. Ea a menţionat că USR va fi şi la guvernare, dacă va ajunge preşedintele României iar Marcel Ciolacu, 100% nu va mai fi premier, ea propunându-l pe Ilie Bolojan.

 

”Vreau să îi asigur pe toţi cei care le urmăresc acum că nu, nu mă voi retrage din cursa pentru prezidenţiale, deşi toată lumea tot asta aşteaptă şi toate întrebările parcă vin de fiecare dată, când mă retrag, dacă mă retrag. Nu vreau să fac asta şi sunt mai determinată ca oricând, pentru că nu-mi place nedreptatea”, a spus Elena Lasconi la Digi24.
Lasconi a precizat că vrea să lupte pentru oamenii care mor cu dreptatea în mână. ”Mi se pare inadminsibil ca un om ca Vanghelie, care a fost acuzat că a furat 30 de milioane de euro să scape şi un domn, am citit, de 61 de ani, care a furat două batoane de salam, de foame, este în puşcărie. Mi se pare inadminsibil şi pentru asta eu voi continua această cursă”, a completat ea.
Preşedinta USR a precizat că intră în atribuţia preşedintelui să facă foarte multe lucruri pentru oameni şi vocea oamenilor să fie auzită atât în guvern cât şi în Parlament.
”Cu siguranţă că vom fi şi la guvernare, dacă voi ajunge preşedintele României, şi vom avea consultări şi negocieri.
Eu sunt sigură că vom ajunge la guvernare”, a mai spus ea.
Întrebată dacă va milita, din funcţia de preşedinte, pentru schimbarea guvernului, Elena Lasconi a spus: ”Marcel Ciolacul 100%, da. El nu mai trebuia să fie nominalizat a doua oară, a fost mare greşeală din partea lui Iohannis că l-a nominalizat a doua oară. Putea să pună pe altcineva de la PSD, dacă lua în calcul matematica parlamentară”.
Lasconi a menţionat că a fost primul politician care a vorbit despre Ilie Bolojan.
”Propunerea mea este Ilie Bolojan, dar, în acelaşi timp, având în vedere justiţia din România, aş vrea să avem şi un ministru al justiţiei foarte bine pregătit şi corect”, a completat Lasconi, adăugând că ar trebui să vină din partide această propunere.
Întrebată cum va face USR să dea jos Guvernul prin moţiune de cenzură, Elena Lasconi a spus: ”Cred că dacă dialogăm, găsim o formulă corectă pentru România. (..) Eu nu vorbesc doar de dragul de a vorbi, eu mă concentrez foarte mult acum pentru a câştiga alegerile prezidenţiale şi după alegerile prezidenţiale vom depune acea moţiune de cenzură. Cel mai important lucru este câştigarea Cotroceniului”.

 

Tag-uri:
loading...

Ştirile orei

ECONOMICA.NET

DAILYBUSINESS.RO

STIRIDESPORT.RO

ROMANIATV.NET

Comentarii
Adauga un comentariu nou
COMENTARIU NOU
Login
Autorul este singurul responsabil pentru comentariile postate pe acest site si isi asuma in intregime consecintele legale, implicit eventualele prejudicii cauzate, in cazul unor actiuni legale impotriva celor afirmate.

ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMĂ