NICU BĂNICIOIU, veste bună despre salariile MEDICILOR

Veniturile personalului din sănătate ar putea fi majorate din a doua jumătate a acestui an, a anunţat, marţi, ministrul Sănătăţii, Nicolae Bănicioiu.
Ministerul Sănătăţii informează, marţi, după protestul Federaţiei Sanitas, că au fost identificate soluţii pentru majorarea sporurilor salariale şi a veniturilor din sistem.
"Ca ministru susţin majorarea veniturilor personalului din sănătate, ca mod de a asigura o bună funcţionare a sistemului sanitar. După acordarea unei majorări de 100 de lei, încă de la începutul anului 2015, vom colabora cu Federaţia Sanitas astfel încât să reglementăm în mod pozitiv acordarea sporurilor salariale, iar din a doua jumătate a anului să putem veni şi cu o majorare a veniturilor", a declarat ministrul Sănătăţii, Nicolae Bănicioiu.
Nicolae Bănicioiu a precizat că va susţine demersurile federaţiei sindicale privind elaborarea şi aplicarea unui nou regulament de sporuri pentru sistemul sanitar.
Ştirile orei

Boloș: Sunt discuții cu Comisia Europeană pentru ca 13 spitale să fie păstrate la finanțare din PNRR
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMĂ
